3 kőegyszerű, de működő ötlet stressz ellen

3 kőegyszerű, de működő ötlet stressz ellen

Nem ragoznám túl, miért is fontos téma ez most. A stressz talán soha nem volt ennyire jelen a mindennapjainkban, vagyis azoknak a taktikáknak is be kell épülniük a napirendünkbe, amelyeket stressz ellen bevetünk.

A stressz úgy veszi be magát a bőrünk alá ezekben az időkben, hogy szinte észre sem vesszük. Vagy nagyon is észrevesszük, erről tanúskodnak azok a posztok, amelyek szerint ezt az egészet csak minimum napi két üveg borral lehet kibírni. Jó, tudom, hogy a legtöbbünknél ez csak vicc, de addig jó, amíg vicc is marad. Az alkohol nem stresszoldó, hanem durva tudatmódosító szer, szóval jobb nem megszokni, hogy stressz ellen inni kell. Na de akkor mit is kellene stressz ellen bevetni? Mutatom azt a három dolgot, ami nálam mostanában a legjobban beválik.

Egyedüllétre márpedig szükség van!
Egy kis egyedüllétre minden nap, vagy legalább minden héten szükség van

Egyedül lenni létszükséglet

Legalábbis az olyan ambivertáltaknak, mint én vagyok. Alapvetően semmi bajom a társasággal, különösen, ha az a legszűkebb családom társasága. Az online oktatás sem az ellenségem, a home office meg pláne nem, erről írtam már éppen eleget. De minden héten eljön az a pont, hogy muszáj egy kicsit egyedül lennem. Ilyenkor van az, hogy kipihentséggel nem törődve fennmaradok pár órát éjszaka, és ezt nem munkára fordítom, hanem kádban bambulásra, vagy olvasásra, vagy bármire, csak csendben és egyedül. A sporton kívül, ami még mindig az első dolog, ami összetart, ez a másik legjobb módszerem a mindennapi stressz ellen.

Sétával a stressz ellen

Az előző pont egy másik megvalósulási formája, hogy elmegyek sétálni, egyedül ofkorsz. Mostanában viszonylag ritkán lépek ki a lakásból, mondjuk úgy hetente-kéthetente egyszer, de van az a pont, ahol a stressz ellen muszáj. Ilyenkor van az, hogy teszek egy kört a környéken egyedül, jó messzire elkerülve még a szembejövőket is. Két három kilométer elég is, lehetőleg napfényben, nekem a lehiggadáshoz nem kell feltétlenül kimenni az erdőbe.

Stressz ellen 01
A levendula teaként és illóolajként is játszik

A stressz ellen az illatok is hatnak!

Az illóolajokat nem most kezdtem bevetni, évtizedes történetünk van együtt, de most különösen nagy szükségem van rájuk a stressz ellen. Illetve nem csak akkor: fáradtság, bambulás ellen jó a citrom, párologtatva, estére pedig a levendula, alvászavarok kivédésére (utóbbi tának sem utolsó). A kikísérletezett keverékem 10 ml bio extra szűz olívaolajból, 3-4 csepp levendula, és 1-2 csepp kamilla illóolajból áll. Ha zakatoló agy és stressz ellen kell bevetni, akkor egy-két csepp a parfümpontokra (csukló, nyak), és máris lehet menni aludni.

Nem mindegy, milyen illóolajat veszel!

Az illóolaj vásárlásánál viszont legyél nagyon válogatós, különösen akkor, ha nem csak szobaillatosítónak használod, hanem bármilyen formában érintkezik a bőrrel. A pancsolt vacak nem csak, hogy nem hat, hanem árthat is. Ahogy az is, ha „szűz kézzel”, előzetes információk nélkül kezdesz illóolajokat alkalmazni. Tájékozódj, lehetőleg szakembertől, pl. orvostól, farmakológustól, képzett aromaterapeutától (a termékforgalmazói-online-marketinges tréning nem egyenlő az aromaterapeuta-iskolával, erre azért figyelj), és csak azután kezdj olajozni. Vannak olyan helyzetek (pl. várandósság idején, kicsi gyerekeknél, bizonyos betegségek esetén), amikor számos illóolaj nem használható, és az sem mindegy, miből mennyit alkalmazol.

Illóolajok a stressz ellen
Fásultság és tompa agy ellen a citrom illóolaj a legjobb

A HerbaTherapy szakértői remekül összefoglalták, mire kell vigyázni a vásárlásnál, figyelj:

  • Az árak terén akár három-négyszeres eltérés is tapasztalható a különböző cégek azonos nevű, de egyáltalán nem biztos, hogy azonos minőségű (töménységű, tisztaságú) illóolajai között. A különbség nyilvánvalóan az árban is érvényesül, bár önmagában az ár még nem jelent garanciát a jó minőségre.
  • Illóolajok esetén nagyon fontos beszélni a kemotípusokról is. Az azonos növényfajon belül is vannak változatok: a belőlük készült illóolajnak viszont más a főkomponense, így a hatásuk sem teljesen egyforma. A kereskedelemben kapható kakukkfű illóolajoknak például hét ( a főkomponens után elnevezett) kemotípusa is van,
  • Az illóolajok alapját adó növények termesztési módjára is figyelni kell, mert ha a növény szennyezett az abból kinyert illóolaj is veszélyes lehet. Szennyező anyagoknak nevezhetjük azokat a vegyületeket, amelyek az illóolajok nem természetes összetevői, például peszticidek, lágyítók, oldószermaradékok (oldószerrel kinyert illóolajok esetén) vagy szándékos hamisítás során hozzáadott anyagok. A fontosabb hatóanyagok meglétét alapvetően meghatározza a talaj, a napsütéses órák száma, a betakarítás, a feldolgozás, a tárolás ideje és módja is. Ezt nyilvánvalóan nem tudod lépésről lépésre ellenőrizni, ezért különösen fontos, hogy megbízható cégtől vásárolj.
  • Beszéljünk a hamisításról is! Ilyenkor szagos, vagy szagtalan anyagokat használnak az illóolajok hígításra. A szagos anyagok közé tartozhatnak egyéb illóolajok, illóolaj-frakciók vagy szintetikus illóolaj-komponensek. Szagtalan adalékanyag pl.: az etanol, az ásványi olaj, az izopropil mirisztát, glikolok, ftalátok, vagy repceolaj. Dokumentált hamisításra például szolgálnak a következők: ylang ylang illóolaj hamisítása cananga illóolajjal, limonén adása grapefruit illóolajhoz, más citrusolaj használata bergamottolajban, rózsa iillóolaj higítása alkohollal vagy levendula illóolaj hamisítása spanyol zsálya illóolajjal. A legdrágább illóolajok esetében a leggyakoribb a hamisítás. Ide tartoznak a jázmin és rózsa abszolút, szantálfa, neroli és rózsa illóolajok. A hamisítás extrém formája, amikor egyik címkén feltüntetett anyag sincs jelen az olajban. Például szintetikus metil-szalicilát kúszó fajdbogyó olajként való árusítása, vagy szintetikus benzaldehid keserű mandulaolajként való címkézése.

Köszönöm, ha megosztod a linket, a cikket viszont légy szíves, ne másold. Gyere beszélgetni a Zöldsaláta Facebook-oldalára vagy az Instagramra!

Ésszel, szívvel, lélekkel: Judit

Fotók: Pixabay.com, Herbatherapy.hu

3 Comments

  1. Pingback: Mi az a hialuronsav és miért kell a bőrnek? - Zöldsaláta

  2. Pingback: Így készült az első fürdőbomba - és még 5 érdekesség - Zöldsaláta

  3. Pingback: Nyugodt alvás helyett álmatlan éjszaka? Ezen is múlhat! - Zöldsaláta

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .