Elég komoly tévhit az, hogy majd jön az Igazi, lehetőleg csupa nagybetűvel, és majd jól megment önmagamtól. Az ilyen „másik felet” keresős párkapcsolat egyenes út a kapcsolatfüggéshez, a féltékenykedéshez, a korlátozáshoz, lényegében máris keresztbe tesz a felnőtt és egyenrangú viszonyoknak.
A párkapcsolat akkor jó, ha felnőtt
Magánemberként és coachként is abban hiszek, hogy korrekt párkapcsolat csak akkor jöhet létre, ha az ember már önmagban is egész, és ezt az „egészet” rakja össze egy másik, hasonlóan felnőtt „egésszel”. Ilyenkor nincs görcsölés a telefon fölött, nincs ellenőrzés, és nincs balhé, ha netán a férfiember más nővel is szót vált. (Ha nem hiszitek el, hogy van, aki ebből balhét csinál, olvassatok Asszonysutyorgót a Facebookon, csodákat fogtok látni!) Van viszont bizalom, egymás támogatása és önazonosság. Szóval valami érett, és korrekt dolog, amiben nemcsak lehet, hanem jó is élni.
A párkapcsolat nem a megmentőnk!
Na de hogy lehet ilyesmire szert tenni? Sheleana Aiyana, a Szeresed meg önmagad! című könyv szerzője szerint úgy, ha igyekszünk begyógyítani azokat a traumákat, amelyek miatt rendre bántalmazó, méltatlan viszonyokba sodródunk bele, vagy amelyek egyszerűen csak nagy, piros gombokként funkcionálnak a lelkünkben, és még párkapcsolat sem kell feltétlenül ahhoz, hogy benyomódjanak, azonnali robbanást előidézve. Vagyis úgy, hogy ahelyett, hogy a „Nagy Ő”-t várnánk, mi magunk válunk a saját magunk számára „Nagy Ő”-vé. Olyasvalakivé, akit nem kell megmenteni, és aki önmagában is egész és elég.
Sheleana eléggé tudja, miről beszél. Voltak az életében komoly mélypontok: szülői elhagyás, szerhasználat, bántalmazó kapcsolat, minden olyasmi, amit nem szívesen vonzanánk be maguknak. Ebből mászott ki önerőből, méghozzá olyan sikeresen, hogy most már ő segít másoknak íróként, tanácsadóként.
Kézikönyv, párkapcsolat előttre
A Szeresd meg Önmagad című könyv csupa olyan területet érint, amiről én is mindig beszélek self care címszóval: az önazonosságot, az álarcok levetését, a régi beidegződések és hiedelmek levetését. Vannak benne egyszerű átgondolandók éppúgy, mint spirituális szertartások, és beszél az érzelemszabályozásról éppúgy, mint a belső gyermekünkhöz való kapcsolódásról. Mindezt abban a szellemben, miszerint az önmagunkhoz való egészséges viszony minden más kapcsolat – barátság, család, párkapcsolat – alapja. Lényegében egy kézikönyv, amelynek pontjaiból, meglátásaiból és gyakorlataiból érdemes az aktuális magunkra-ismerések és a saját problémáink szerint választani. Nem elég egyszer elolvasni, időről időre vissza lehet térni hozzá, megforgatni, más szemszögből is megnézni egy-egy részterületet, és időről időre a mindennapjaink részévé tenni egy-egy gyakorlati feladatot – azt, amelyik épp komfortos.
Van, amihez szakember kell!
Az óvatosság, és a számomra mindig nagyon fontos kompetencia-határok kedvéért azért van még egy figyelmeztetésem. Akinek olyan durva traumái vannak, mint a szerhasználat, a szerhasználó, elhagyó, bántalmazó szülő ejtette sebek, vagy egy bántalmazó kapcsolat, az hatékonyabb, ha önsegítés helyett inkább mihamarabb szakemberhez fordul. Ilyen mély sérülésekben önállóan, vagy nem megfelelően képzett segítővel vájkálni akár még veszélyes is lehet, márpedig a pszichológiai biztonság legyen mindig az első. A felsoroltak mind a pszichológus, sőt, adott esetben a pszichiáter rendelőjébe tartoznak. Azokban az esetekben viszont, ahol csak kisebb, hétköznapi gyűrődéseket kell kisimítani, jól jöhetnek a könyvben leírtak (persze mindig csak azok a pontok, amelyek számodra elfogadhatóak és beépíthetőek, erőltetni semmit sem kell). Mert az önismeretünkön, önszeretetünkön dolgozni mindig lehet. A 180 fokos nagy fordulatok tapasztalataim szerint viszonylag ritkák, de ahogy finomítod, javítod az önmagaddal való kapcsolatodat, a párkapcsolat terén is egyre kellemesebb élmények érhetnek. Ráadásul addig is egyre jobban lehetsz a bőrödben.
A könyvet köszönöm a HVG Könyvek kiadónak!
Köszönöm, ha megosztod a linket, a cikket viszont légy szíves, ne másold. Gyere beszélgetni a Zöldsaláta Facebook-oldalára vagy az Instagramra!
Ésszel, szívvel, lélekkel: Judit
Olvasd el ezt is!
Mennyit dobunk be a közösbe egy kapcsolatban?
Női siker „jól” férjhez menni?
Képek: HVG Könyvek kiadó, tengr.ai