Jól működő védekező rendszerre az év minden szakában szükség van. Mégis általában ilyenkor, ősszel, a légúti szutykok szezonjában lesz mindig slágertéma az immunrendszer erősítése. Már csak az a kérdés, hogy elég beszedni valami csodaszert, vagy ehhez azért több kell?
A saját tapasztalatom azt mutatja, hogy amikor a szervezetem és a lelkem jó formában van, akkor az immunrendszer működése sem igazán kérdés. Persze egy ilyen járványhelyzet, mint a mostani, bármikor felboríthatja ezt az egyenletet. Egy durva vírushelyzetben nem lehet csak és kizárólag a természetes védekezésben bízni. Az finoman szólva is idealista általánosítás hogy ha hiszek az immunrendszeremben, akkor majd minden vírus elpattan a közelemből. (És nem, a korona akkor sem fog eltűnni, ha erősen mantrázzuk, hogy minden frankón működik, és személyes, meg jelenléti mindenek felett.) Szerintem, ha olvastad az eddigi posztjaimat, nem ér meglepetésként, hogy abszolút maszk-, oltás, és távolságtartás-párti vagyok. Ettől függetlenül viszont az immunrendszer egyensúlyára nem árt vigyázni, mert az – az előbbiekben felsoroltakkal együtt – fontos védelmi vonal.
A self-care és az immunrendszer védelmi vonalai
Szóval akkor térjünk is vissza az immunrendszer egészségéhez. ami a leginkább kell hozzá, az a szervezet egyensúlya – ezt persze meg lehet támogatni pár extra vitaminnal, gyógynövénnyel, illóolajjal. Az egészségtelen életmódból viszont nem fog egészségeset csinálni, ha beszedsz egy immunerősítő cuccot. A hosszú kanyart nem tudod levágni. Tudod, ez olyan, mint az angol gyep: csak nyírni kell meg öntözni, de azt 400 évig. Az összes többi csak extra, ami segít és kiegészíti az alapokat.
Azzal érdemes kezdeni, hogy beépíted a napjaidba a self-care szemléletet. Például nem dolgozol kimerülésig, eleget alszol, normálisan táplálkozol (értsd: sok zöldség-gyümölcs, ha nem vagy vega, akkor sovány hús, tejtermék, ilyenek), nem cigizel, nem iszol – legalábbis alkoholt, mert vizet azt annál többet kell. Az sem árt, ha rendszeresen mozogsz, ha lehet, akkor a szabadban. Sajnos az én hidegtűrésem kábé a nullával egyenlő, ezen még dolgoznom kell, bevallom nőiesen. De a tapasztalataim azt mutatják, hogy általában véve tényleg jobban bírja a téli szutykokat, aki télen is szeret kimenni futni, sportolni. De ha nem, akkor se add fel, mert a benti edzés is sokkal jobb, mint a kanapén üldögélés.
Egy kis extra: szauna, énidő, vitamin
Az olyan extrák is segítenek, mint a szauna – a finnek garantáltan tudnak valamit az immunerősítés-stresszoldás kombóról. Merthogy a stresszoldás is fontos: a lelki egyensúlyod is komoly hatással van az immunrendszer működésére. Szerintem nem csak én tapasztaltam már meg, hogy ha valami stressz van a rendszerben, akkor könnyebben lerobbanunk egy kóbor vírustól. Ennélfogva nagyjából kötelező az építő hobbi, az énidő, a meditáció, a relax, és persze az emberi kapcsolatok is. Csak légyszi, most azért megint egy kicsit bánj csínján a személyes kontaktokkal, oltás ide vagy oda – van, amikor az online kapcsolattartás is megteszi.
Ha pedig az alapvető egyensúly megvan. akkor lehet az immunrendszer működését némi immunerősítő hatású vitaminnal és más hatóanyagokkal megtámogatni. Az olyan fűszernövények, mint a fokhagyma vagy a gyömbér például a megfigyelések szerint sokat segíthetnek, ráadásul finomak is. A gyógynövények közül az echinacea és a ginseng a legismertebb immunerősítő, míg a vitaminok közül a C- és a D-vitamin jó hatását szokták hangsúlyozni. A zöld teát pedig antioxidáns-tartalma miatt szokás dicsérni.
Ha úgy érzed, hogy valami komplex pluszra van szükséged, akkor pedig jöhet egy újdonság. A Toman Vital új multivitaminja, az Immun Guard a növények évezredes bomlási folyamatai során létrejött humin- és fulvolsavakat tartalmaz a szokásos vitaminkomplexen kívül. Ezek a szervezet számára könnyen hasznosítható formában tartalmazzák a szükséges ásványi anyagokat. A kelát-komplex is a kapszulában levő vitaminok és ásványi anyagok hasznosulását segíti, ezzel is támogatja az immunrendszert.
Köszönöm, ha megosztod a linket, a cikket viszont légy szíves, ne másold. Gyere beszélgetni a Zöldsaláta Facebook-oldalára vagy az Instagramra!
Ésszel, szívvel, lélekkel: Judit
Fotók: Pixabay.com
Pingback: Három illóolaj a tökéletes immunrendszerért - Zöldsaláta