Méregtelenítés 7. hét: otthon, vegyszerek nélkül

Méregtelenítés 7. hét: otthon, vegyszerek nélkül

Ahogy már a múlt heti bejegyzésben is ígértem, vége az élelmezésügyi megszorításoknak, most egyéb ügyek jönnek. Elsőként mindjárt az otthonunk méregtelenítése. Nem valamiféle takarítási útmutató, sokkal inkább a felesleges vegyszerektől való megszabadulás.

A különféle kutatások (valamint nyilván a britttttudósok) szerint egy átlagos európai háztartásban egyszerre nagyjából 60 veszélyes vegyi anyagot használnak. Ha nem hiszed, nézz utána, mi mindent kensz magadra csak egy átlagos reggel vagy este: tusfürdő, testápoló, arclemosó, tonik, arckrém, hajlakk (benne SLS, kőolajszármazék, propilén-glikol ésatöbbi), aztán még mosogatsz egy kicsit puszta kézzel, vagy takarítasz valami jó kis fertőtlenítős anyaggal… gondolom, tudod, miről beszélek.

No, ezek arányát kellene kicsit csökkenteni az életünkben. Ha radikálisan minden vegyszert ki akarsz söpörni az életedből, a www.antalvali.com oldalon mindent megtalálsz a hatóanyag-keresőtől az étel- és krémreceptekig és a lelki támogatásig. Rengeteg hasznos infó van náluk, bár (szigorúan magánvélemény!) nekem kicsit túl radikális a hozzáállásuk. Mindenesetre, ha a saját szűrődön keresztülengedve merítesz az itt található infókból, tényleg rengeteget lehet tanulni náluk-tőlük.

Én most csak néhány dologra hívnám fel a figyelmedet, ami jó kiindulópont lehet az egészségesebb háztartáshoz:

– A műanyag ételtároló dobozokról, frissentartó fóliákról, ásványvizes palackokról sok rosszat mondanak: állítólag mindenféle káros anyagok oldódnak ki belőlük az ételekbe. Ha lehet, műanyag helyett tárold inkább a rozsdamentes acél lábasokban, üvegedényekben, étkezési célú kerámiaedényekben, porcelántálakban a kaját, és ne melegítsd a mikróban a műanyagba csomagolt ételt. A meleg hatására ugyanis gyorsabban oldódnak ki a vegyi anyagok – ugyanezért nem ildomos az ásványvizes palackot kint hagyni a napon (meg persze azért sem, mert meleg vizet nem szeretünk inni). Az alumíniumedények helyett is inkább rozsdamentes acélt használj.

– Az alumíniumszármazékokat a dezodorokban sem szeretjük, egyes kutatások a mellrák kialakulásával is kapcsolatba hozták őket. Válts vegyszermentes deóra, és vigyázz, az “ammonium alum” – ot tartalmazó kristálydeó voltaképpen nem más, mint egy tömény alumíniumsó.

– Kozmetikumból is jobb a vegyszermentes: házilag is keverhetsz krémet sheavajból, kakaóvajból olajokból, de ha ez nem a te műfajod, rengeteg biokozmetikum közül választhatsz. A legegyszerűbb, ha a BDIH-minősítést keresed a flakonokon, de a www.antalvali.com hatóanyag-keresőjével is utánanézhetsz, mi van tulajdonképpen a krémeidben.

– A takarításhoz használt vegyszereket is lecserélheted bióra, de az olyan olcsó háziszerek, amilven például az ecet vagy a szódabikarbóna is csodákat tesznek a koszos felületekkel. Az ecet remek vízkőoldó, WC-tisztító, a szódabikarbónát pedig súrolószerként, vagy lefolyótisztítóként is bevetheted. Mosáshoz beválhat a mosószóda, a szappanpehely, a mosódió vagy a bio mosószer, kinek-kinek ízlése szerint.

Én egy ideje már szelektálom a házi vegyszereket, ezen a héten folytatom a szelektálást, és igyekszem a vegyszermentes tisztítószerek és kozmetikumok felé eltolni az arányokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .