A múlt héten már hoztam pár könyvet a testi-lelki harmónia támogatására. Most folytatom a sort a kimondottan a lelki fejlődést támogató írásokkal. Ha lendületesen indul az új éved, akkor azért, mert ezek segíthetnek, hogy az önfejlesztés könnyebben menjen. Vagy épp megtalálhatod bennük azt a fontos mondatot, amire épp szükséged van. Ha pedig, ahogy ezt több helyen is olvastam – még csirizesen ragad a lábad az elmúlt időszakba (én például egyelőre nagyon ezt érzem, kicsit olyan, mintha vízben futnék), akkor azért, hogy segítsenek elindulni valamerre.
Önfejlesztés tudományos alapokon
A saját életemben és coach munkámban is sokszor tapasztalom, hogy a klasszikus céloknak és vágyaknak, úgymint egészséges életmód, vagy boldogság, nincs valami extra-szenzációs titka. Nincs nagy wow-faktor, nagy megvilágosodás, ehelyett kőegyszerű dolgok vannak, amelyeket fel kell ismerni, és következetesen beépíteni a mindennapokba. Bruce Hood professzor, mellesleg pszichológus és boldogságszakértő A boldogság tudománya című könyv szerzője is ilyen, egyébként idegtudományi és fejlődéslélektani kutatásokkal is alátámasztott dolgokról ír. Kapcsolódás, derűlátás, az összehasonlítgatás kerülése, a figyelem irányítása… ezeknek mindegyike ismerős lehet, Hood professzor viszont világos, praktikus gyakorlatokat is ad ahhoz, hogyan építhetjük be ezeket a dolgokat a mindennapjainkba, és lassan, lépésről lépésre alakítani a gondolkodásunkon.
Ezt hoztuk magunkkal
Orvos-Tóth Noémit a transzgenerációs hatások egyik legnagyobb hazai szakértőjeként tartjuk számon. Könyvei, például az Örökölt sors és a Szabad akarat mellett az Egymás nevű kártyajátékkal is segíti annak feltárását, mi mindent pakoltunk be a családban abba a szimbolikus hátizsákba, amit magunkkal cipelünk. Mert óhatatlanul hoztunk jót és rosszat, hasznos stratégiákat és terheket – ha ezeket sikerül azonosítanunk, mindjárt könnyebb lesz rájönni, mi mozgat, amikor zsigerből reagálunk valamire. És ha ezt tudjuk, akkor reagálhatunk máshogy is, ez az önfejlesztés és az önismeret egyik legjobb hozadéka. Lehet csak magunkban gondolkodni a kérdéseken, de beszélgetés-indítónak is remekül beválnak.
Önfejlesztés franciás könnyedséggel
Knapek Éva klinikai szakpszichológus első Émilie-naplójáról már írtam nemrég, én még mindig lelkesen töltögetem az oldalait. A francia-magyar lány és cuki kutyája története egyszerre szórakoztat, fejleszt, és késztet az önmagammal való szembenézésre. A második kötet egy komplex, egyéves reziliencia-fejlesztő program, amin Éva magunkraismerős történetekkel és hasznos gyakorlatokkal vezet végig. Szóba kerül az imposztor-szindróma, az önbizalomhiány, az időgazdálkodási és érzelemszabályozási nehézségek, valamint mindezek ellenszere, a rugalmas alkalmazkodókészség, más néven a reziliencia. „Ezek a témák segítenek abban, hogy sokkal rugalmasabban és ellenállóbban küzdjünk meg a minket ért nehézségekkel, fejlódjünk az időgazdálkodásunkban, elkezdjünk egy reálisabb önértékelés felé haladni. és megtanuljunk nemet mondani, határokat húzni.” – mondja Éva a programról, ami jóval több, mint egy könyv. Kitölthető napló, vezetett program és önismereti utazás egyszerre.
Ahogy bent, úgy kint
„Kötődünk emberekhez, emlékekhez és tárgyakhoz” – írja Csalár Bence új könyvének ajánlójában, amely bevallottan egy személyes, mélységesen őszinte terápianapló. Divatújságíróként, divatszakértőként Bence a tárgyak, ruhadarabok és az általuk hordozott emlékek keretébe emeli be a lelki kérdéseket, mintegy visszaigazolva az „ahogy bent, úgy kint” igazságát. Ki tudjuk vajon nőni a régi kötődéseinket úgy, ahogy a ruháinkat? Mitől válik eldobhatóvá egy ruhadarab vagy akár egy kapcsolat? És bár a történet végtelenül személyes, mégis sokat adhat annak is, aki maga is az önfejlesztés, az önismeret, az önfeltárás útjára lépett.
Beszélni arról, ami mindenkinek nehéz
A végére hagytam a legkeményebb témát. Amikor a Kiút a függőségből című könyv bemutatóján hallgattam a nehezebbnél nehezebb történeteket a résztvevőktől, akkor tudatosult bennem, milyen keveset tudok a függőségekről (mondanám, szerencsére). Bár ebben az országban szerintem ember nincs, akinek ne lenne erről legalább egy távoli emléke, az általában az ajtó mögött marad, amit a függők közvetlen környezete átél. A CRAFT módszert Robert J. Meyers dolgozta ki annak érdekében, hogy a hozzátartozók a lehető legjobban támogathassák szerettüket a felépülésben. Maga a kommunikációs módszer egyébként minden kapcsolatban használható, akár ott is, ahol nincs jelen ez a mindent beborító felhő. Épp ezért akkor is érdemes elolvasni, ha csak egyszerűen úgy érzed, bármilyen ügyben falakba ütközöl valakinél. Ha már lerajzoltad, elbáboztad, sírtál, nyaggattál, könyörögtél – nos, akkor segíthet ez az új megközelítés.
Ezeket a könyveket is érdemes elolvasnod, ha az önfejlesztés az újévi projekted:
Segítenek egyáltalán az önfejlesztő könyvek?
Vishen Lakhiani a feje tetejére állít mindent, amit eddig gondoltál
A rendíthetetlen önbizalom nyomában
Így döntenek helyetted az érzelmeid