Ekcéma: okok és lehetőség az enyhülésre

Ekcéma: okok és lehetőség az enyhülésre

Az ekcéma Magyarországon a gyerekek 17%-át, a felnőttek 2-10%-át érinti. Kellemetlen bőrtünetei mögött sokféle szervezeten belüli folyamat meghúzódhat az ételallergiától a gyulladásig. Ami mindegyik esetben közös: a bőrön megjelenő pirosas foltok, és a velük járó kellemetlen, égő, viszkető érzés.

Ekcéma 01

Napjainkban minden 5-6. gyermeket érint Magyarországon az ekcéma egyik leggyakoribb formája, az atópiás dermatitisz. Statisztikák és kutatások bizonyítják, hogy ez a rendkívül száraz bőrrel, bőrpírral és erős viszketéssel járó bőrgyulladás az esetek túlnyomó többségében 5 éves kor alatt kezdődik, többnyire örökölt hajlam miatt alakul ki és gyakran párosul valamilyen ételallergiával. A betegek 60-70%-a 20 éves korára kinövi a betegséget, de sajnos felnőtt korban is megjelenhet ez a bőrgyulladás. A felnőtt ekcémások aránya hazánkban 2-10%.

Mitől alakulhat ki az ekcéma?

Amikor az atópiás dermatitisz felüti a fejét, akkor mindig a kiváltó okok keresése az első feladat. Nem egyszerű folyamat ez, hiszen kialakulásában több körülmény is szerepet játszik. Első helyen a genetikai érintettség, az öröklött hajlam áll. Szintén fontos lehet az ételallergia és a környezeti faktorok hatása, a stresszhelyzet és a pszichés tényezők, valamint a baktériumok és vírusok, vagy a szervezettel érintkezésbe lépő kemikáliák.

Ekcéma 02

Mit tehetünk, hogy az ekcéma tünetmentes legyen?

Első lépésben ki kell szűrni a leggyakoribb ételallergiákat, azonosítani kell az allergéneket, például a búzát, a tejet, a tojást vagy a halat. A szervezetre allergén hatást gyakorló élelmiszerek elhagyásával az ekcéma tünetei általában gyorsan enyhülnek.

Érdemes kerülni vagy legalább csökkenteni az ételekhez adott adalékanyagok, például ízfokozók, tartósító-, zselésítő- és színezőanyagok fogyasztását. Ezek a kemikáliák feleslegesen terhelik az ekcémával küzdő szervezetet.

Célszerű a bőrt kevésbé irritáló, természetes anyagokból (például pamut vagy len) készült ruházatot viselni.

Használjunk tiszta formulájú, a bőrt nem irritáló kozmetikumokat minden bőrfelületen.

Kímélő mosó- és tisztítószereket válasszunk a ruháink mosásához.

A meleg víz bőrszárító hatását ellensúlyozhatjuk, ha kádfürdő helyett zuhanyozunk, kisgyerekeknél pedig ügyelünk a fürdővíz megfelelő hőmérsékletére, illetve arra, hogy minél rövidebb ideig érintkezzen a fürdővízzel az ekcémás bőr.

Sajátítsunk el stresszkezelési technikákat a pszichés kiváltó tényezők csökkentéséhez.

Ápolás szteroidmentesen

A folyamatosan fellángolásokkal járó atópiás dermatitisz egy körforgás: a bőr vizet veszít, kipirosodik, hámlik, viszket, kiszárad és berepedezik. Tünetei néha felerősödhetnek, majd enyhülnek. Foltjai akut gyulladásos állapotban kellemetlen viszkető, égő érzéssel és bőrszárazsággal járnak, amelyet feltétlenül enyhíteni kell, hiszen a folyamatos vakarás nyomán kisebesedhetnek, és még tovább romlik a bőr állapota. A bőrgyógyászok gyakran szteroidos készítményeket írnak fel a súlyosbodó tünetekre. Fontos, hogy már az ekcémás foltok első megjelenésekor elkezdjük a bőrt nyugtató, hidratáló krémmel való kezelést, hogy a szteroidokat amennyire lehet, elkerüljük. Minél gyorsabban szívódik be és hat egy krém, annál kisebb lesz az esély a bőrgyulladás felerősödésére. Fontos, hogy ehhez olyan terméket válasszunk, amelynek „tiszta” a formulája és összetevői révén alkalmas az ekcéma bőrtüneteinek célzott enyhítésére.

Ekcéma 03

Kulcsfontosságú hidratáló, bőrnyugtató hatóanyagok:

Pantenol (B5 provitamin): gyakran alkalmazott bőrnyugtató hatóanyag, mert jó vízmegkötő, bőrpuhító és nyugtató hatása van. Segíti a hámréteg regenerálódását bármilyen sérülés esetén.

Allantoin: egy bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő, puhító és sejtregenerálódást támogató hatóanyag. Természetes eredetű, fekete nadálytőből, kamillából vagy búzacsírából is származhat.

A kamillából vagy brazil candeia fa illóolajából kivonható bisabolol csökkenti az irritációt és a bőr gyulladását.
Érdemes olyan krém terméket választani, amely a fenti hatóanyagok legalább egyikét tartalmazza.
Az antioxidánsok hatásosan támogatják a bőr szabad gyökök elleni küzdelmét, ami gyorsítja a gyógyulási folyamatot:

Ma már számos helyen találkozhatunk a glutationnal, amely egy rendkívül erős antioxidáns. Szervezetünk magának állítja elő 3 különféle aminosavból. Az alacsony glutation-szint gyulladásos betegségekkel járhat együtt, így célszerű ezt a hatóanyagot felvinni az ekcémával érintett felületre. Nem mindegy azonban, hogy milyen formulációjú krémben jut a bőrre a glutation: a liposzómás forma hatékonyan támogathatja a glutationnak a bőr mélyebb rétegeibe való bejutását.

Gyakran használt antioxidáns az E-vitamin (alfa-tokoferol), amely védi a sejtmembránt, semlegesíti a sejtek oxidációs folyamatai kapcsán keletkező szabad gyököket és csökkenti a bőr sérülékenységét. Az ekcémás tünetek kezelésénél célszerű antioxidánsokat is tartalmazó készítményt használni, és ezáltal is megerősíteni a bőrt.

Glutaderma krém

Liposzómás krém az ekcémásoknak már 6 hónapos kortól:

A Glutaderma krém olyan hidratáló bőrápoló termék, amit kifejezetten az ekcémára hajlamos bőrre fejlesztettek ki, és már 6 hónapos kortól bátran használható. Jótékony hatású összetevői támogatják a bőr normál funkcióit, kiemelten hidratálnak és bőrnyugtató hatásúak, ezáltal csökkentik az ekcéma okozta kellemetlen égő, viszkető érzést a bőrön. A jól ismert és bevált pantenol mellett a bőrnyugtató komplexe 2 másik hatóanyagot: bizabololt és allantoint is tartalmaz. Ezen felül 2 rendkívül erős és természetes antioxidánssal, E-vitaminnal és az ekcéma kezelésében úttörőnek számító glutationnal küzd a szabad gyökök károsító hatása ellen. Egyedi összetétele liposzómás technológiával társul, tehát a formulája gyors, hatékony felszívódást tesz lehetővé. Nem tartalmaz szteroidokat és parabéneket. Gyors megoldás minden ekcémás számára, hiszen recept nélkül megvásárolható országszerte a patikákban.

A cikket az ekcémára hajlamos bőrre kifejlesztett Glutaderma Krém támogatta. További információ: www.glutaderma.hu

Köszönöm, ha megosztod a linket, a cikket viszont légy szíves, ne másold. Gyere beszélgetni a Zöldsaláta Facebook-oldalára vagy az Instagramra!

Ésszel, szívvel, lélekkel: Judit

Olvasd el ezt is!

Illatos segítőtárs: a teafaolaj

Felfrissülés a fürdőszobában, avagy jön a tavasz!

One comment

  1. Pingback: A rugalmas és egészséges bőr segítőtársa: a szilícium - Zöldsaláta

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .