(Szponzorált tartalom) Eredeti végzettségem szerint történész vagyok. Azt szoktam mondani, hogy pont ez az oka hogy nehezen lehet nekem eladni a „régen minden jobb volt” sablont. Mielőtt a régi, természetes és őszinte korokat kezdenéd visszakívánni, olvass kicsit utána, és máris meg fogod becsülni a 21. századot. De mi lenne, ha a régi korokat összeházasítanánk a 21. század legmegosztóbb találmányával, a Facebookkal? Miről posztolt volna Nagy Sándor és Churchill? Na, pont erről szól a „Világtörténelem Facebook-ra hangolva” című paródia.
Világtörténelem Facebook-ra hangolva: amikor kiderül, hogy ők sem szobrok voltak, hanem emberek!
A történelmet mindig hajlamosak vagyunk némi pátosszal kezelni Elvégre a régi korok emberében még volt tartás meg becsület… Hátizé, volt, Meg olyan is volt, akiben nem volt. Mert azt sose felejtsük el, hogy a történelemnek még a leginkább legendás szereplői is emberek voltak. Emberi jó és rossz tulajdonságokkal, hibákkal, cselszövésekkel. Szerettek, utáltak, ettek, ittak, néha le is részegedtek, sőt, akár intrikáltak is. És ha lett volna Facebook, akkor biztos lett volna olyan is köztük, aki negyedóránként posztolja a marhaságait, a kortársak pedig válaszolnak rá.
A történelmi paródia kényes dolog
Akkor már csak az a kérdés, hogy vajon lehet-e röhögni a történelmen? Láttunk már jó pár sikeres paródiát a Gyalog-galopptól a Magyar vándorig. Nos, Wylie Overstreet Világtörténelem Facebook-ra hangolva című könyve is ilyen. Egy paródiában nem mindig udvarias a humor, viszont a legtöbbször ül és üt.
Persze a történelem kényes jószág. Pár ezer évvel ezelőtt történt eseményeken még az esetek többségében jókat vihogunk (kivéve persze, ha bejelez a vallási érzékenységünk, ami nyilván ismét egy méltányolható szempont), míg a közvetlen generációs traumákat okozó, közelmúlt-beli eseményekből, mint a második világháború már – teljes joggal – nem ildomos viccet csinálni.
A szerző maga is érezhette ezt, hiszen a korunkhoz időben közelebb eső világtörténelmi krízisekről röviden, és láthatólag csak azért „posztol”, mert ha már a világtörténelem lefedésére vállalkozott, akkor mégsem hagyhatja ki ezeket a sorból. Ráadásul a Világtörténelem Facebook-ra hangolva posztjai viszonylag sikeresen egyensúlyoznak ezen a keskeny, a humort az ízléstelenségtől elválasztó mezsgyén (ennek megítélése persze sokszor egyéni ízlés kérdése, ezt nem vitatom).
A világtörténelem Facebook-ra hangolva jön közel hozzánk
Nem mondom, hogy sok évszázadra visszamenőleg is tökéletesen PC a humora, és nincs a könyvben pár erőteljesebb kifejezés, de aki nem ragaszkodik a tökéletesen irodalmi megfogalmazásokhoz, az jól fog rajta szórakozni. Már csak azért is, mert a Facebookon mi is így fogalmazunk, ne akarjunk már képmutatóak lenni! Meg azért is, mert az elmúlt tavasz volt rá a példa, hogy az internet népe mindenből képes mémet csinálni, lásd pl. Győrfi Pált. Aki az ilyen mémeken képes felhőtlenül röhögni, az a Világtörténelem Facebook-ra hangolva című paródiát is hasonlóan fogja fogadni.
Ha már ezen a nyáron kicsit több időnk lett olvasni, akkor nyugodtan vigyük magunkkal a strandra vagy a nyaralóba „valami könnyű” címszóval. Abban biztos vagyok, hogy több történelmi tény mászik majd be a fejünkbe belőle, mint egy iskolai történelemleckéből. Még az is lehet, hogy pont ezek a poénok segítenek hozzá, hogy végre tanuljunk egy kicsit a múltból. Mert hát, ugye, erre való lenne…
A könyvet köszönöm a Panem Kiadónak!