Ez a kender nem „az” a kender – avagy kendermagolajjal az öregedés ellen

Ez a kender nem „az” a kender – avagy kendermagolajjal az öregedés ellen

Mi jut eszedbe először a kenderről? A 2000 éves papíralapanyag, az iparban használt növényi  rost, vagy az üldözött, kábítószerkészítéshez felhasznált vadkender, esetleg egy hasznos olaj, amely kiváló alapanyaga lehet az öregedésgátló kozmetikumoknak? Ismerkedj meg a legutóbbival – máris megnyugodhatsz, mert ez a kender nem „az a kender”.

Fotó: pixabay.com

Az ipari, táplálkozási és kozmetikai felhasználású nemesített kendernek nem sok köze van a marihuánaként ismert indiai vadkenderhez. Bár növénytanilag közvetlen rokonai egymásnak ezek a növények, sőt még a leveleik is igen hasonló formájúak, a drog alapját képező THC-tartalom a nemesített kendertípusokból teljesen hiányzik – vagyis no para, a kenderes kozmetikumoktól nemigen fogsz betépni.

Papír, textil, biodízel

 

Papír is készül belőle (Fotó: pixabay.com)

Világszerte mintegy 30 ezer tonna kendert állítanak elő, ezek a növények a nemesített fajtákhoz tartoznak. Az ipari kender indiai vad rokonánál jóval több rostot tartalmaz, ez a tulajdonsága pedig már 2000 évvel ezelőtt is az egyik leggyakrabban használt haszonnövénnyé tette az ókori Kínában. Itt ugyanis papíralapanyagként szolgált. Mi magyarok is igen korán, ázsiai vándorlásaink során találkoztunk ezzel a jól hasznosítható növénnyel, i.e. 950-ből is találtak olyan textilmaradványokat, amelyek kenderből készültek. A ruhagyártás a mai napig az egyik legfontosabb összetevőként tekint a nemesített kenderre. Európában egyébként pont Franciaországban termesztik a legtöbb kendert, a világ termelésének ¾-e ugyanis innen származik. Bár a gallok földje élen jár a divatvilágban is, elsősorban nem a ruhaiparnak, hanem egyéb iparágaknak adják el a rengeteg kendert. Manapság papírt, különböző fához hasonló lemezeket,falborítást és autókarosszériát is szívesen készítenek kenderből, mivel rostjai ellenállóak és rugalmasak egyszerre. Egy időben kísérleteztek a kendermagból készült biodízel előállításával is, de időközben rájöttek, hogy a kendermag és annak olaja olyannyira értékes összetevőket tartalmaz, ami miatt érdemesebb inkább táplálkozási és kozmetikai célokra használni ahelyett, hogy elégetnénk az autóinkban.

A jövő tápláléka

Így néz ki a kendermag (Fotó: pixabay.com)

A kendermag összetétele igen különleges, ezért tartják a legújabb szuperfoodnak a táplálkozástudósok. Négy evőkanál kendermag – ami kb. 42 grammnak felel meg – 15 gramm fehérjét tartalmaz, ez egyes kutatások szerint jobban felszívódik, mint a húsban lévő fehérje, ráadásul a szervezetünknek szükséges, összes aminosav-típus megtalálható benne. A magban lévő olajat kétharmadrészt esszenciális zsírsavak – Omega-3 és -6 – alkotják, amelyek jót tesznek a szív- és érrendszeri betegségeknek, az immunrendszernek és segítenek a bőr rugalmasságát is megőrizni. A magok szénhidráttartalma igen csekély, 10%-nyi, ezért fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. A magokban lévő rost segíti az éhség kordában tartását, a bennük lévő ásványi anyagoknak (kalcium, vas, foszfor magnézium, kálium, cink, mangán, réz) és vitaminoknak (E-vitamin, B-vitaminok) köszönhetően a diétázók tápanyagbevitele is kiegyensúlyozott lehet. Kellemes diós íze miatt kiváló kiegészítője bármilyen müzlinek, süteménynek és salátának, az egészséges táplálkozás jegyében. Napjainkban több kutatás is zajlik, amely a kendermag egészségügyi előnyeit vizsgálja, ezek kapcsolatot mutatnak a kendermag-fogyasztás és a rákmegelőzés, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése, bizonyos bőrbetegségek, például az ekcéma gyógyítása között.

Bőrre és hajra is kiváló

Nyugi, a kozmetikai iparban használt kender nem kábít! (Fotó: pixabay.com)

 A kendermagból sajtolt olajat fogyaszthatjuk salátaöntetként is, de főzéshez nem igen ajánlott, mert a hőtől károsodik az esszenciális zsírsav tartalma. Ha hozzájutunk egy kis kendermagolajhoz, akkor használjuk ki a lehetőséget, és inkább szépüljünk! Különleges tulajdonságokkal rendelkezik: gyulladáscsökkentő, antioxidáns, kiegyensúlyoz. Számos kutatás kimutatta, hogy a kenderolajban megtalálható linolsav lassítja a sejtek öregedését, így valódi szuperfegyver lehet a bőr öregedés gátlásában. Rendkívül erős hidratáló és bőrpuhító hatású, emellett növeli a bőr rugalmasságát és a szövetek vízmegtartó képességét. A kendermagolaj csodát tesz a hajkoronával és támogatja az egészséges mértékű hajnövekedést.

Kipróbáltam a kendermagos szépítőszereket

Azt hiszem, megvan a kedvenc biosamponom (Fotó. Dr. Organic)

 A Dr. Organic kendermagolajos palettájából két terméket próbálhattam ki. Az egyik a 2in1 sampon és kondicionáló volt, amelyik úgy néz ki, megoldotta a biosamponokkal kapcsolatos régi gondjaimat. Eddig valahogy nem igazán találtam a helyem sampon-ügyben: az SLS tartalmú, hagyományos samponok kiszárítják a fejbőrömet, a bio cuccokkal meg valahogy sosem voltam igazán megelégedve. Egyrészt alig van habjuk, bár ezzel még valahogy meg tudnék barátkozni, a nagyobb baj az, hogy nem éreztem, hogy jól tisztítanának. Ez a termék viszont az összes ilyen jellegű nyafogásomat megszüntette: pont annyira habzik, minta hagyományos samponok, és olyan jól tisztít, hogy még a hajmosás előtt felkent ricinusolajat is leszedi a fejbőrről. Ugyanakkor nincs benne SLS és egyéb problémás összetevők, nem szárít, sőt, ápolja a hajat és a fejbőrt. Még balzsamot sem kötelező utána használni, hiszen 2in1 termékről van szó. Jellegzetes, uniszex illatát pedig kifejezetten szeretem. A Dr. Organic termékpalettáján létezik a kendermagolajos samponnak egy Baicapil hajhullás elleni hatóanyagot tartalmazó változata is, amely kondicionálóval és hajhabbal is kiegészül, így teljes körű hajdúsító kezelést nyújt. 

Finoman ápolja a bőrt (Fotó: Dr. Organic)

 A bioaktív kendermagolajos szemszérum finom, szinte folyékony állagú, mégis kicsit olajos tapintású krém. Jól kisimítja a ráncokat, táplálja a bőrt, és mivel nagyon lágy állagú, felkenés közben nem kell húzni-nyúzni a bőrt, elég finoman beütögetni. rengeteg vitamint és egészséges zsírsavat tartalmaz, valamint olyan jóságokat, mint a zöld tealevél, a moringa-olaj vagy az E-vitamin. 

A The Body Shop kendermagolajjal dúsított Hemp kézkrémjéről nemrég, a kézkrém-tesztben írtam, olvasd el azt is!

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is. A Zöldsaláta Facebook-közössége is vár, sőt a Bloglovinon is megtalálod a Zöldsalit.

3 Comments

  1. Emese

    Kedves Judit! A Nők Lapja egészség 2017 augusztus-szeptemberi számban jelent meg az “Amikor a robotpilota átveszi az irányítást” című cikke. Sajnos sem itt, sem máshol nem találtam meg. A cikk első oldala van meg, a többit el tudom olvasni valahol? Fénykép is elég lenne :)Üdvözlettel: F. Emese

  2. Pingback: Olajok a bőrre #1: mit tud a kendermag- és a CBD-olaj? - Zöldsaláta

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .